"));

Om at investering i fast ejendom - Del 1

Posted in artikler, General, Real Estate

Jeg læste om noget for nylig, som jeg ønskede at få nogle kommentarer på. Dette er "undergivet" fast ejendom omhandler.

"Om at" ejendomsfinansiering er forholdsvis ny på fast ejendom investere scene, især fordi mange investorer ved ikke, hvad det er.

"Om at" finansieringen faktisk kan være en win-win situation for både sælger og køber / investor, hvis begge parter forstår deres forpligtelser til en anden. Sælgeren normalt får lov til at sælge sin ejendom ved at bede pris, der oprindeligt blev søgt, og køber / investor normalt bliver ejendommen med meget få penge ned, hvis nogen, mens der ikke har kunne kvalificere sig til enhver banklån.

Vi ved, at traditionelle fast ejendom investere drejer sig hovedsagelig om at købe lave og sælge højt, og at opnå et overskud fra denne forskel, som regel med tiden. Der er absolut ingen hemmelighed, at dette. Samtidig gør det på denne måde, naturligvis, du vil pådrage sig alt papirarbejdet og alt andet, der går langs med køb og salg et hjem gerne betale alle transaktionen gebyrer, der er involveret gerne provisioner, lukker omkostninger, titel, registrering af gebyrer og naturligvis din tid. På et gennemsnit, hele processen tager normalt en måned og et halvt op til seks måneder afhængigt af situationen.

Creative finansiering, eller "andre end" traditionelle og / eller konventionelle fast ejendom investering, der grundlæggende er udarbejdelsen af en aftale, der er fair både sælger og køber, uden brug af banker eller realkreditmæglere. Ved at indarbejde denne form for finansiering, at de sælgere, kan sælge deres ejendom til den pris, de ønsker, og i god tid. Køber / investor kan skabe et miljø for ham / hende til profit i nogle måde over en periode.

Ved at lade de sædvanlige mistænkte gerne titel virksomheder, ejendomsmæglere og lån officerer, som begge parter står til at foretage transaktionen mere rentabelt for køber / investor og mere omkostningseffektive for sælgere. Konkret kan dette virkelig fordelagtig for fast ejendom investor, fordi i nogen form for investering, og især i fast ejendom, det handler om at udnytte. Løftestangseffekten er det, der gør kreative finansiering af en kraftfuld, profit-orienterede redskab for dem, der ønsker at starte en fast ejendom investere virksomhed. Løftestangseffekten er normalt repræsenteret ved, hvor mange penge du har lagt i en vis investering, og hvor meget du gøre fra dette beløb over tid. "Om at" behandler gøre din indflydelse ekstremt højt, da det meste af tiden du placerer en lille mængde kontanter, for som regel en meget pilsner vende tilbage.

Stay tuned for del 2, med et godt eksempel og spørgsmål om lovligheden af disse typer af aftaler i Sydafrika.

Jeg er JMR og det er mit lille hjørne på JMRPub.com

Et svar til "Om at investering i fast ejendom - Del 1"

  1. Sam Bell siger:

    Regarless af den type af fast ejendom investerer du overvejer at gøre. Baseret på mine 6 år for at investere erfaringer, mennesker, der er uddannet i at investere processen og forstå investere strategier er de mest vellykkede. Jeg stødte på nogle gratis investeringsstrategi videoer og denne e-Bog, som jeg troede ville være cool at dele med alle. Du kan hente den på http://www.SamBell3rd.com. Happy investere, og jeg håber, at denne ressource er en fordel for dig.

Efterlad et svar